08 Jun 2012Paneer

Print Friendly and PDF

Ser indyjski paneer

Paneer to indyjski ser twarogowy robiony z mleka krowiego. Jest mleczny, lekko słodki, w smaku bardzo delikatny. Z powodzeniem można go smażyć, grillować lub dodawać do potraw duszonych. Można go też wykorzystać do deseru sandesh.

Zarówno paneer jak i sandesh poznałam dzięki uprzejmości Joanny, która poratowała mnie przepisami oraz dzięki Mroziowi. Mój mężczyzna postanowił bowiem zostać domowym baristą, nakupował mleka i... mu się znudziło. Dostałam więc do zagospodarowania 3 litry mleka z kilkudniową datą ważności. Normalnie pewnie bym je po prostu wypiła lub przerobiła na budyń, ale skoro musiałam z nim coś zrobić, zupełnie nie miałam na nie ochoty. Potrzebowałam czegoś ciekawego.

Paneer okazał się nie tylko czymś nowym, ciekawym, ale też niezwykle prostym i szybkim. Ten ser zagości u mnie jeszcze nie raz, bo z przyjemnością wypróbuję go w różnych odsłonach.

Składniki:

  • 2 litry mleka
  • 5 łyżek soku z cytryny + trochę w zapasie

Mleko wlać do dużego garnka i zagotować. Gdy się zacznie gotować dodać sok z cytryny i jeszcze chwilę gotować. Powinno się rozwarstwić na gąbczasty twaróg i przezroczystą, wodnistą serwatkę. Jeśli tak się nie stanie, należy dodać jeszcze trochę soku cytrynowego.

Rozwarstwiony ser odcedzić na sicie wyłożonym gazą lub ściereczką. Można go przelać zimną wodą, wtedy stanie się bardziej jędrny. Następnie odcisnąć i gotowe.

Jeśli chcemy, żeby ser był twardszy, można go po odciśnięciu przykryć czymś ciężkim i zostawić na jakiś czas, żeby dodatkowo ociekł.

Z dwóch litrów mleka wychodzi około 300 g sera paneer.

Gotowy paneer można uformować w kulę lub kostkę, pokroić na niewielkie kawałki. Im bardziej odciśnięty, tym mocniej może się kruszyć.

Smacznego!

Domowy paneerpowrótDodaj komentarz

Aby wysłać komentarz należy wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką *.

powrótKomentarze

2012/06/08 09:33:191. Kasia

Udaje się on ze zwykłego mleka UHT? Pozdrawiam!

2012/06/08 21:58:482. UsagiUsagi

Jak najbardziej :) Tylko najlepiej 3,2%.

Kopiujesz = Kradniesz

Zdjęcia oraz wszelkie teksty na tym blogu są moją własnością i ich kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest chronione ustawą o Prawach autorskich.

Zdjęcia oraz wszelkie teksty na tym blogu są moją własnością i ich kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest chronione ustawą o Prawach autorskich.