Pierniczki świąteczne :: W kuchni Usagi - przepisy kulinarne

20 Dec 2009Pierniczki świąteczne

Print Friendly and PDF

Pierniczki świąteczne

Wypróbowałam już wiele przepisów na pierniki, ale prezentowany poniżej przepis Doroty uważam za jeden z najlepszych. Pierniczki wychodzą idealne - z początku twarde i chrupiące, z czasem miękną i zaczynają rozpływać się w ustach. Lukier tylko psuje ich smak. Można je zrobić nawet na tydzień przed Świętami, więc to takie pierniki dla zapominalskich. Do tego są łatwe w przygotowaniu i nie wymagają zbyt wielu umiejętności.>

Składniki na około 100 sztuk:

  • 550 g mąki pszennej
  • 250 g miodu (ja robię ze sztucznym)
  • 100 g cukru pudru
  • 40 g przyprawy do piernika
  • 120 g masła
  • 50 g syropu klonowego
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 150g landrynek pokruszonych na drobno (do witraży)

Masło rozpuścić w garnuszku. Mąkę, cukier puder, sodę i przyprawę do piernika wymieszać na blacie. Dodać miód, syrop klonowy i jajko. Ponownie wymieszać i dopiero dolać rozpuszczone masło. Wyrobić na gładko.

Wałkować niezbyt grubo (około 3-5 mm) podsypując mąką. Wykrawać pierniczki i układać na papierze do pieczenia niezbyt blisko siebie *.

Piec około 8 - 10 minut w temperaturze 180°C.

Pierniki po upieczeniu są twarde, później miękną. Dobrze przechowują się w puszce nawet do kilku miesięcy.

Pierniczki z witrażykami: Żeby zrobić pierniki z witrażami, w dużym pierniku wykrawamy mniejszy otworek, nasypujemy do niego pokruszonych landrynek (z górką) i pieczemy na papierze do pieczenia, ściągając po ostygnięciu.

Smacznego!

Ja wałkuję ciasto od razu na papierze do pieczenia, dzięki czemu pierniczki nie odkształcają się przy przenosinach, jest to dość ważne przy robieniu witraży. Jeśli chcemy pierniczki z otworkiem do przewlekania, otworek robimy przed pieczeniem wykałaczką, kręcąc nią.

Pierniczki świątecznepowrótDodaj komentarz

Aby wysłać komentarz należy wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką *.

powrótKomentarze

2009/12/20 14:38:131. viridianka

wow, wow, wow! ale pięknie ozdobione, szczególnie ta choineczka prześliczna :)

2009/12/20 15:07:282. UsagiUsagi

Dziękuję :) Przyznam, że po kilku godzinach zdobienia zaczęłam tracić cierpliwość. Mam nadzieję, że mojej rodzince też przypadną do gustu.

2009/12/20 16:50:233. cudawianki

pieknie ozdobione, ale ta pierwsza fota... nie wiem jakos tak cudownie piernikowo do mnie przemawia! schrupalabym polowe... :-)

2009/12/20 19:20:514. UsagiUsagi

Cudawianki, wiem, ja też najchętniej bym przy takich została. I zostałam - mam jakieś 200 sztuk bez żadnych ozdób, jedynie do schrupania.

Jednak w tym roku bombek na choince nie będzie, to chociaż niech będą kolorowe pierniki. Przynajmniej nie będzie żal, jak Ava sprowadzi choinkę do parteru...

Kopiujesz = Kradniesz

Zdjęcia oraz wszelkie teksty na tym blogu są moją własnością i ich kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest chronione ustawą o Prawach autorskich.

Zdjęcia oraz wszelkie teksty na tym blogu są moją własnością i ich kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest chronione ustawą o Prawach autorskich.