POWRÓT
Bananowy mus czekoladowy na migda³owym spodzie
15 maj 2010

Pogoda taka, ¿e tylko si±¶æ i p³akaæ. A mnie ogarnia niemoc, gdy tylko wchodzê do kuchni. Przegl±dam przepisy kucharskie, segregujê, planujê, a potem patrzê w listê sk³adników oraz sposób wykonania i odk³adam na bok. Na sam± my¶l o tym, ¿e mam zagniataæ jakie¶ ciasto przechodz± mnie dreszcze.
Ten mus czekoladowy powsta³ z niechêci do robienia kruchego ciasta. Mia³a byæ tarta lub tartaletka, wyszed³ mus. Aczkolwiek forma, w której zosta³ zrobiony nasuwa mi przypuszczenie, ¿e powinien nazywaæ siê inaczej, tylko ja nie za bardzo wiem jak.
Kiedy przegl±dam zagraniczne blogi, trafiam na mnóstwo egzotycznych, apetycznie brzmi±cych nazw. Jêzyk polski wydaje siê pod tym wzglêdem do¶æ ubogi, choæ mo¿e to tylko mój brak obeznania w temacie. Przyrz±dzaj±c ten deser poczu³am siê niczym wynalazca Leonard da Quirm*, który tworzy co¶ genialnego, na przyk³ad ekspres do kawy lub ³ód¼ podwodn± i nazywa to The Very Fast Coffee Machine oraz The Going Under The Water Safely Device.
Te dylematy z zakresu semantyki nie umniejszaj± jednak faktu, ¿e deser wyszed³ rewelacyjny i bardzo nam smakowa³. Masa czekoladowa lekko siê ci±gnê³a i rozp³ywa³a w ustach, spód by³ chrupki i s³odki, a syrop ze skórki pomarañczowej genialnie wspó³gra³ z lekk± nutka banana. Kusi mnie, ¿eby powtórzyæ go ju¿ w postaci tarty z kruchym ciastem migda³owym.
Zdecydowanie polecam!
*Leonarda da Quirm stworzy³ w cyklu "Discworld" genialny pisarz Terry Pratchett
Sk³adniki na mus (4 desery):
- 2 banany
- 100g czekolady deserowej
- 30 g czekolady bia³ej
- 200 ml ¶mietanki kremów
- 2 ³y¿ki cukru
- 2 ³y¿ki rumu lub brandy
- 2 ³y¿ki soku z pomarañczy
Sk³adniki na spód:
- 50 g herbatników
- 30 g mas³a
- 3 ³y¿ki br±zowego cukru
- 20 g mielonych migda³ów
kandyzowana skórka pomarañczowa do przybrania
¦mietankê kremówkê zagotowaæ z 2 ³y¿kami cukru. Odlaæ 5 ³y¿ek do osobnego naczynia, dodaæ do nich sok pomarañczowy oraz bia³± czekoladê i doprowadziæ do jej ca³kowitego rozpuszczenia.
Do reszty ¶mietanki wrzuciæ pokruszon± czekoladê deserow± i alkohol. Dok³adnie wymieszaæ, a¿ czekolada siê rozpu¶ci.
Obraæ pó³tora banana, podzieliæ na plasterki i zmiksowaæ na g³adk± masê. Dodaæ do czekoladowej masy.
W rondelku rozpu¶ciæ mas³o i resztê cukru. Herbatniki pokruszyæ wa³kiem na drobno, dodaæ zmielone migda³y i rozpuszczone mas³o (powinni¶my uzyskaæ co¶ na kszta³t mokrego piasku).
Okr±g³e foremki wy³o¿yæ foli± aluminiow± (tak, ¿eby wystawa³a po bokach). Z herbatników zrobiæ spód o wysoko¶ci mniej wiêcej 1 cm, dok³adnie docisn±æ. Na spód wylaæ najpierw masê z czekolady deserowej, pó¼niej ponak³adaæ kleksy z czekolady bia³ej. Wstawiæ do zamra¿alnika i zostawiæ na kilka godzin.
Zamro¿one desery wyj±æ z zamra¿alnika i z naczynek. Usun±æ foliê (mo¿na naczynka zanurzyæ w ciep³ej wodzie na kilkana¶cie sekund, bêdzie ³atwiej).
Podawaæ na talerzykach przyozdobione plasterkami z reszty banana oraz kandyzowana skórk± pomarañczow±.
Smacznego!

Kategorie: banan, czekolada, ¶mietana kremówka,
Dodaj komentarz
POWRÓT
Komentarze
1. asiejka
2010/05/15 11:02:25
te zdjêcia.. zdecydowanie za piêkne na t± szar± sobotê :-) zdecydowanie poprawiaj±ce nastrój. z takim deserem..nawet deszcz mo¿e sobie padac.bo czekolada + banan to zestaw najpyszniejszy
2. Patrizia
2010/05/15 11:06:13
Musia³o byæ pysznie.Czekolada na tak± pogodê to jak miód na moje serce. :)
3. Carmellina
2010/05/15 11:20:36
Moje smaki! Wygl±da booosko! :D4. gin
2010/05/15 11:21:08
Mus wygl±da bosko. Zjad³abym z rozkosz± porcyjkê...I mam zamiar kupiæ sobie ca³y "¦wiat Dysku", bo Du¿y znalaz³ na Allegro w przystêpnej cenie ;)
5. Majana
2010/05/15 11:47:36
Wygl±da tak,¿e tylko usi±¶æ i zjadaæ, mniam!:)6. KUCHARNIA, Anna-Maria
2010/05/15 11:53:36
Gratulujê! Wygl±da nieziemsko piêknie! Prawdziwe cudo! Zosta³o co¶ jeszcze dla ¿yczliwych obserwatorów?:)Pozdrowienia:)
7. wiosenka27
2010/05/15 12:32:23
Wyobra¿am sobie jak bosko musi smakowaæ:)8. konsti
2010/05/15 13:03:39
Poezja, po prostu poezja:)9. Paula
2010/05/15 14:48:51
maj±c przed sob± taki deser, ani przez chwilê nie zwróci³abym uwagi na pogodê :)10. Ania
2010/05/15 19:55:39
Przy takim deserze to nawet najgorsza pogoda niestraszna! Oj zazdroszczê, bo przepadam za takimi smako³ykami!11. wegetarinka
2010/05/15 20:28:10
Wow, jak piêknie, a gdzie rabarbar? ;)12.
Usagi
2010/05/15 21:01:07
Cieszê siê, ¿e Wam siê podoba. Szczerze mówi±c nie by³am pewna, co z tego wyjdzie, ale wysz³o naprawdê smacznie. Nastêpnym razem pokombinujê jeszcze, jak uzyskaæ ten kszta³t bez folii aluminiowej. Marz± mi siê idealnie g³adkie boki.
Gin: Polecam, choæ ja zakocha³am siê w ksi±¿kach Terry'ego dopiero po dorwaniu siê do orygina³ów. To by³o jak odkrycie ca³kiem nowego ¦wiata Dysku. Cytuj±c autora: "Open your eyes and then open your eyes again".
Anna-Maria: Nie zosta³o :( Ze strachu przed pora¿k± zrobi³am tylko 4 porcje. Ale jak mnie odwiedzisz, to zaserwujê je specjalnie dla Ciebie :)
Asiejka, Patrizia, paula i Ania: O tak, jako¶ tak od razu mi siê s³oneczniej zrobi³o :)
Wegetarianka: Rabarbar bêdzie jutro. Mam dniowe opó¼nienie z publikacj± zdjêæ :) Dziêkujê za dyskusjê o rabarbarze na Durszlaku. Bez twojego ciasta pewnie nie odwa¿y³abym siê w koñcu. A tak - zastanawiam siê, czemu tak unika³am tego cudu natury?!
13. halina.do
2010/05/16 20:16:17
Pycha :):) Zrobi³am dzisiaj na poprawe humoru dla ca³ej rodziny bo pogoda straszna no i wysz³o pysznie :)zrobilam z 1,5 porcji i starczy³o dla 5 osób ::]
Polecam!
14.
Usagi
2010/05/16 23:12:33
Bardzo siê cieszê, ¿e smakowa³o :)15. An z Chatki
2010/05/17 20:36:27
wygladaj± bardzo ekskluzywnie, to jak musza smakowac wybornie mmm :)16. tysia 24
2010/07/14 11:13:40
wyglada przepysznie a mozna dodac inny alkohol niz ten ktory jest w przepisie nie mam takich alkoholiEtykiety
Za ¶cian±: Jest lekko
W Szczecinie ¶nieg. Pierwszy, porz±dny ¶nieg w tym roku. Ava jest tak szczê¶liwa, jakby jej dali w³asny ogród oliwek i kocimiêtki. Od czwartej w nocy robi³a nam piek³o, ¿e ona chce...











